Den nye normal: Et anderledes Raleigh-Cary iværksætterfællesskab tager form i coworking-hubs

Udgivelsesdato:

Iværksættere hos startups og nye virksomheder i North Carolinas hovedstad samt Cary har at gøre med, hvad der bliver kaldt en "hidtil uset forstyrrelse." Og da staten begynder at genåbne for forretninger, er det stadig uklart, hvilken indflydelse COVID-19-pandemien vil have fremover.

"Der er ingen tvivl om, at økonomien har lidt en hidtil uset forstyrrelse," sagde Michael Haley, administrerende direktør for Wake County Economic Development og Senior Vice President for Raleigh Chamber. "Herunder et stort antal arbejdsløse arbejdere og midlertidig eller permanent lukning af mange lokale virksomheder."

De, der stadig er i live, bliver også tvunget til at tilpasse sig en verden, hvor virtuel er blevet til virkelighed, fra at arbejde hjemme på ordrer, der kræver fjernarbejde, til begivenheder og programmer, der alle er gået online som gudshuse. Men i det mindste har disse firmaer undgået for det meste at skulle lukke helt ned i disse dage med "social distancering", som det er tilfældet med restauranter og underholdning.

Og Raleigh er godt positioneret til at rebound, sagde Haley, citeret en nylig Forbes-artikel, der rangerede Raleigh (og Durham) som to af de ti bedste byer i USA, der er godt positioneret til en post-COVID-19 genopretning.

"Et væsentligt tegn på markedets tillid og levedygtighed er den seneste meddelelse fra Bandwidth om at udvide sit hovedkvarter og ansætte mere end 1.100 nye medarbejdere," sagde Haley. "Markedets fundamentale forhold holder sig stærkt, og der vil ske et opsving."

Wake County Economic Development, eller WCED, er et program fra Raleigh Chamber, og yder støtte til 12 kommuner og Research Triangle Park, sagde Haley. Selv med den globale spredning af coronavirus fortsætter organisationen med at implementere sin femårsplan, sagde Haley, som placerer regionen som en foretrukken destination for startups, virksomheder, hovedkvarterer og højtuddannede professionelle talenter.

Og organisationen var hurtig til at reagere, sagde Haley, der drejede sig om at støtte små virksomheder, eksisterende industri og hurtig reaktion, såvel som leverer ressourcer til at hjælpe virksomheder af alle størrelser og på tværs af alle brancher med at navigere i et usikkert økonomisk klima.

"Selvom vores reaktionsbestræbelser naturligvis er top of mind, implementerer vi stadig nøgleelementer i vores strategiske plan for økonomisk udvikling," sagde Haley. "Vi flytter et stigende fokus mod en genåbnings- og genopretningsperiode efter respons."

SÅ HVAD ER NÆSTE?

Et stort spørgsmål handler om regionens coworking-industri, hvor hundredvis af virksomheder – 400 alene på HQ Raleigh – vil se ud, når virksomheder på alle niveauer bliver mere virtuelle.

"Det er sværere at forblive forbundet, fordi vi ikke er i de coworking-rum, der har været en så kernedel af vores lokale startup-økosystem," sagde Bridget Harrington, administrerende direktør for Innovate Raleigh.

Men hun understregede også: "Det er værd at huske på, at store virksomheder ofte bliver født i krisetider."

Det WRAL Tech Wire Startup Guide sporer fællesskabshubs, inkubatorer og coworking-rum, der er åbne for iværksættere på tværs af trekanten. Og konstante ændringer i programmer såvel som tilbud spores i, hvad der beskrives som et "levende dokument." Der kan forventes ændringer i vejledningen, efterhånden som flere virksomheder og organisationer tager fjernarbejde til sig.

"Arbejd-hjemmefra-modellen er blevet normen," sagde Jay Bigelow, vicepræsident for iværksætteri ved Council for Entrepreneurial Development i Durham, en af de største sådanne organisationer i landet. "Folk har sat sig ind i dette nye driftsparadigme."

Så hvis den nye normal arbejder hjemmefra i stedet for fra coworking-faciliteter, hvordan reagerer disse faciliteter på lukningen og den efterfølgende "Fase 1"-genåbning?

"Jeg er overrasket over, hvor lidt min arbejdsdag har ændret sig," sagde David Gardner, grundlægger og administrerende partner af Cofounders Capital, som driver Cofounders Lab i samarbejde med byen Cary fra Cary Innovationscenter i centrum.

Carys Office Evolution, der stiller kontorer, mødelokaler, virtuelle kontorer og coworking-rum til rådighed, er åben og opererer med nye "commonsense-trin" og protokoller herunder håndvask med jævne mellemrum, foretage en selvevaluering inden man beslutter sig for at komme til det fysiske sted, aftørring af højberøringsflader og flytning til engangsartikler.

Det er ikke alene.

Vibe, et coworking community-baseret på Cary Towne Center Mall, inviterer folk til at "komme ud af din isolation og slutte sig til vores samfund," ifølge deres hjemmeside, men det indfører en daglig grænse på 15 arbejdere i anlægget. "Vi vil følge alle anbefalede afstands- og rengøringsprocedurer og kræver, at alle medlemmer bidrager til den indsats for at opretholde et sundt arbejdsmiljø," står der på hjemmesiden.

American Undergraound, som drives af WRAL TechWires moderselskab Capitol Broadcasting, tilpasser sig også.

"Vi vil gøre alt, hvad vi kan for at komme tilbage til arbejdet, men vi har brug for din hjælp," lyder det på American Underground-hjemmesiden. Medlemmer kan nu få adgang til AU@Raleigh på Fayetteville Street som organisation gennemfører sin genåbningsplan, som er afhængig af medlemmer. "Vi har brug for den aktive deltagelse af alle medlemmer af AU-samfundet for at holde vores samfund sikkert."

En ny tilføjelse fra American Underground er genopbygningen af organisationens virtuelt medlemskab og relanceringen af Landingssted program til at hjælpe folk, der har mistet et job, overgang til iværksætteri eller finde en rolle i en voksende startup.

Og forandring betyder ikke enden på nye tilbud.

Industrious, som stadig planlægger at åbne en anden Raleigh-lokation i Wells Fargo Capitol Center, har genåbnet deres Charter Square-placering på Fayetteville Street, med et nyt kontorlayout designet til at holde medlemmerne til at overholde retningslinjerne for social distancering. Dette layout inkluderer ensrettede vandrestier, en overflod af skiltning, reduceret kapacitet, omkonfigurerede møbler og ændring af driften af anlæggets HVAC-systemer.

I mellemtiden forbliver WeWork åben på trods af sine egne økonomiske udfordringer.

"WeWork er en tjenesteudbyder, og vi har en forpligtelse til at holde vores bygninger åbne," lyder en erklæring fra Marcelo Claure, administrerende formand for WeWork, som driver en facilitet i Raleigh på Glenwood Avenue. "Vi har også medlemmer, der regner med, at vi forbliver åbne, så de kan drive deres virksomheder." Virksomheden har åbnet alle nordamerikanske lokationer, inklusive dens Raleigh, og oplyser, at den følger CDC og WHO vejledning, øger sanitetspraksis og suspenderer alle medarbejder- og medlemsarrangementer.

Men andre er midlertidigt lukkede.

I henhold til retningslinjer for social afstand og sikkerhed vil Loading Dock ligesom andre hubs genåbne med en omfattende liste over ændringer.

HQ RALEIGH STÅR IKKE STILLE

HQ Raleigh genåbnede tre af deres Raleigh-lokationer - i Warehouse District, Capital Club og Gateway - den 11. maj, selvom holdet også tidligere havde lanceret HQ Raleigh Virtual at holde samfundet forbundet og informeret. Organisationen annonceret disse ændringer i bygningsadgang, social distanceringspraksis og sanitetsprocedurer, for at holde medlemmerne sunde og trygge.

"I fase 1 vil hovedkvarteret få lov til at åbne, og vi vil byde alle vores medlemmer velkommen i vores rum," lyder det HQ Raleighs hjemmeside. "Det er vores mål at gøre HQ til et sikkert arbejdsmiljø."

Hvad angår Nest …

"Vi er i øjeblikket kun for medlemmer og vil begrænse leje af mødelokaler, tilgængelighed af dagskort og gæsteadgang," sagde Michael Hobgood, grundlægger af Nest Raleigh. Organisationen har indgået et samarbejde med sanitetsfirmaet, RedBird NC, for at desinficere arbejdsområdet dagligt, og har foretaget andre driftsændringer såsom berøringsfri enheder og fodbetjente døre.

  "Den eneste måde, vi kunne have det godt med at genåbne Nest, er ved at nulstille hver dag, hvilket betyder rengøring og desinficering hver dag." Han gennemgik videooptagelser fra, hvordan folk brugte faciliteten til at informere om processer og procedurer, der kunne implementeres for at mindske risikoen.

Hobgood og RedBird NC har også ydet assistance til andre virksomheder om, hvordan de forbereder deres faciliteter til at åbne efter de trinvise retningslinjer og vejledninger fra statslige myndigheder og WHO. På en given dag, sagde Hobgood, er der kun omkring 15-25 procent af den typiske belægning før COVID-19 på Nest Raleigh. "For at være ærlig, vil åbning hvor som helst indebære en vis grad af risiko," sagde Hobgood. "Med de data, vi ser, føler vi os trygge ved at give pladsressourcer til dem, der vælger at komme derud igen."

MARKEDET FORANDRER SIG STADIG

"Vi vil ikke genåbne økonomien," siger Tom Synder, administrerende direktør for NC RIoT, som typisk opererer fra HQ Raleigh's Warehouse placering. "Økonomien lukkede aldrig ... COVID-19 ændrede fundamentalt markedet, og det er stadig under forandring."

De organisationer og virksomheder, der anerkender markedet og det økonomiske klima, har ændret sig, sagde Snyder, "og tilpasse sig til at løse nye markedsproblemer vil vinde."

Vil der være en ny normal for coworking-organisationer, eller vil der være en tilbagevenden til standarddrift for fleksible, overkommelige, community-baserede arbejdsområder med skiftende efterspørgsel?

"Jeg plejede at sidde ved mit skrivebord hver morgen og lave hundrede e-mails og møder i bunden," sagde Cofounder's Gardner. "Nu sidder jeg ved mit skrivebord hver morgen og laver hundrede e-mails og ryg-til-ryg møder hele dagen, de er bare på en skærm i stedet for på tværs af skrivebordet."

Tilføjet Hobgood:

"Vi kommer til at se folk bruge rummet anderledes. Coworking har en tendens til at være tæt, det er sådan, vi gør det overkommeligt for vores lokalsamfund ved at dele ressourcer." Der vil være nogle skift på kort sigt, sagde Hobgood, men folk vil stadig have brug for plads, og de organisationer, der er parate til at tilpasse deres modeller, vil være bedst rustet og positioneret til at overleve og trives, efterhånden som økonomien kommer sig.

Coworking-rum vil højst sandsynligt dreje sig om at hente flere digitale ressourcer, som deres lokalsamfund kan bruge, sagde han. Det er, hvad han planlægger at gøre med Nest Raleigh.

"Vi skifter fra et rum, der har vægge," sagde Hobgood, "til en ressource for lokalsamfund til at få adgang til og bruge teknologi."

Og virksomheder vil justere lige sammen med deres værter.

Original artikelkilde: WRAL TechWire