Alexandria absorberar AgTech Accelerator i Seed Capital Platform och LaunchLabs i RTP

Publiceringsdatum:

 

Alexandria Real Estate Equities, fastighetsinvesteringsfonden (REIT) fokuserad på biovetenskapliga och teknologiska campus, har lanserat en mångfacetterad agtech-investeringsstrategi inklusive fysiska faciliteter för agtech-företag att verka från och en tidig finansieringsplattform.

Baserat i Research Triangle Park (RTP) i North Carolina, Alexandria och dess venture arm Alexandria Venture Investments kommer att syndikera investeringar i seed stage agtech-företag till en rad företags- och finansiella medinvesterare, skapa och inkubera agtech-företag genom sina LaunchLabs acceleratorprogram. Gruppen har byggt 175 000 kvadratmeter laboratorie-, växthus- och kontorslokaler för portföljbolag och andra att hyra, kallat The Alexandria Center for AgTech. Det avser att bygga ytterligare 160 000 kvadratmeter fastighet för att ansluta sig till detta "campus" 2020.

AgTech Accelerator blir såddkapital & LaunchLabs

Som en del av denna flytt har gruppen absorberats AgTech Accelerator, venture development organisationen och dess VD John Dombrosky, som nu är senior vice president för agtech på Alexandria Real Estate Equities och Alexandria Venture Investments. Eftersom lanseras 2016AgTech Accelerator har distribuerat $20 miljoner i fem portföljbolag, efter att ha skaffat finansiering från en mängd företags- och filantropiska investerare, inklusive Gates Foundation, djurhälsogruppen Elanco och jordbruksföretagen Bayer och Syngenta, samt Alexandria och en grupp riskkapitalinvesterare .

Under Alexandrias Såddkapitalplattform, kommer dessa partners inte längre att behöva avsätta kapital till en portfölj i en typisk fondmodell, utan kommer istället att erbjudas allokering till det utbud av affärer Alexandria väljer att investera i, vilket ger dem full frihet över vilka de vill backa.

"Det vi lärde oss med AgTech Accelerator var att våra partners verkligen vill ha valmöjligheter och ett val om de ska investera eller inte; tidigare fick de mandat att investera i serie A-stadiet, med tillval i serie B. Nu, efter att ha tagit emot feedback, kan våra medlemmar fortsätta att vara aktiva, men istället för att tvinga ett växtskyddsföretag att investera i en djurhälsostartup har de total optimalitet över de affärer vi presenterar dem som vi kommer att leda,” berättade Joel Marcus, grundare av Alexandria AgFunderNews. 

"Det som är trevligt med den här modellen är att våra medlemmar kommer att göra investeringar från sina balansräkningar - som går in i flera miljarder dollar - så vi behöver inte samla in en dedikerad fond som räddar all galenskap att driva en komplex fond. För en seed stage-miljö [där beloppen är små i varje affär] är det den perfekta situationen."

"Många riskföretag och strategier har mycket komplicerade interna processer," tillade han.

LaunchLabs kommer att fortsätta det arbete som AgTech Accelerator startade med att skapa idéer om agtech-företag från grunden under riskutvecklingsmodellen, även om detta bara kommer att utgöra en del av dess arbete, enligt Dombrosky.

”Rapportutveckling kan vara väldigt intensiv och tar mycket tid och uppmärksamhet, och några år. Vi kommer att fortsätta med det och det kommer att dra nytta av ekosystemet och infrastrukturen som LaunchLabs tillhandahåller”, sa han.

LaunchLabs kommer också att hjälpa till att accelerera och inkubera mer etablerade startups genom seed-, serie A- och B-stadiet, vilket ger dem arbetsyta, inklusive tillgång till växthus, och till och med verkställande ledarskap som tillfälliga VD:ar, tills de utvecklas tillräckligt för att kunna arbeta självständigt.

Alexandria driver initiativet Seed Capital Platform och LaunchLabs på andra platser i New York och Cambridge, MA för nystartade företag inom hälsovård och andra biovetenskaper.

Alexandria Center for AgTech

Alexandria, som Marcus säger "bjöd banbrytande inom life science-industrin 1994" är inte främmande för att bygga anläggningar som är lämpliga för branschen; det har 22,4 miljoner kvadratmeter fastigheter i sin nordamerikanska portfölj dedikerade till innovationskluster, och ytterligare 3,9 miljoner under utveckling, vilket ger det ett börsvärde på över $18 miljarder.

En nyckelfunktion i Alexandria Center of AgTech är det "mycket sofistikerade växthuset" på plats, som kommer att nå cirka 300-400 kvadratmeter, vilket är mycket sällsynt, enligt Marcus.

alexandria
Växthusanläggningar vid Alexandria Center for Agtech

”Ofta måste man gå och hitta de här sakerna och de flesta ägs av företag så det är svårt att hitta dem man kan hyra ut. Våra växthus har den mest sofistikerade ingenjörskonsten med syftet att göra det möjligt för en agtech-startup att få en omedelbar start i ett växthus.”

Centret kommer också att ha kombinerade laboratorie- och kontorsutrymmen – väsentligt för forskargrupper – ett hälsosamt café, ett fitnesscenter och mötesrum, allt i syfte att uppmuntra till mycket interaktion mellan organisationer som finns där och över RTP. LaunchLabs kommer också att finnas i centrum där det kommer att stå värd för en mängd olika evenemang och mentorbaserad programmering.

Centret har redan fem agtech-företag tecknat för att hyra utrymme när centret öppnar i juni i år, inklusive AgTech Accelerator-portföljbolaget Boragen. De andra är växtskyddsgruppen Arysta LifeScience, Precisionsbiovetenskap' livsmedelsfokuserat dotterbolag Elo Life Systems, startup av biopesticider GreenLight Biosciences, mikrobiell och teknisk grupp för leveranskedjan Indigo Ag, och Syngenta Crop Protection.

Dombrosky kommer att fortsätta arbeta med AgTech Accelerators andra portföljbolag genom LaunchLabs, inklusive Skyline Vet PharmaResilient Biotics, och de två företag som skapades som fortfarande är i nästan stealth-läge: Vindara, ett genetikföretag inomhus inomhus, och Ground Truth, ett företag som integrerar data kring markhälsa i jordbrukarnas agronomiska beslut.

Flytta ner i värdekedjan

Med övergången från AgTech Accelerator till LaunchLabs och Seed Capital-plattformen utökar Alexandria och Dombrosky också sin räckvidd för att ha en mer expansiv definition av agtech. Detta går i linje med många riskkapitalinvesterare i utrymmet som alltmer anammar terminologin "agrifood tech" som myntats av AgFunder 2017 att omfatta teknologier som är innovativa över hela leveranskedjan, från jord till bord.

Alexandria är särskilt intresserad av skärningspunkten mellan mat och hälsa, att "ta itu med utmaningen att främja människors hälsa genom att förbättra kosten" lyder ett pressmeddelande idag.

Dombrosky pekade också på den ökande medvetenheten och behovet av att engagera konsumenten tidigare i utvecklingen av teknik, som en lärdom från utvecklingen av GMO-grödor.

När vi utökar användningen av biologiska grödor och genredigering är det viktigt att vi ser till att de är integrerade med konsumenternas preferenser och inte utvecklas i silos, säger han. AgFunderNews. Ett nejTeknikområdet av intresse är livsmedelsdjur-agtech, antingen digitala verktyg eller antibiotikaalternativ, för att komma till rätta med en "lucka" i teknikutvecklingen för industrin.

På en högre nivå pekade Marcus på den enorma möjligheten till följd av den masskonsolidering som har skett inom jordbruksnäringen under de senaste åren med sammanslagningarna av Bayer och Monsanto, ChemChina och Syngenta samt Dow och DuPont.

"De här grupperna kommer att lägga mycket tid på att integrera sina företag och inte göra nya saker i framkant. Dessutom har massor av människor hoppat av dessa grupper [och går med i startups]. De kan inte göra allt själva; de är bra på produktionsdistribution och utveckling men inte nödvändigtvis bra i de allra tidiga stadierna av innovation, så det gynnar oss verkligen”, sa han.

Han tillade att med innovation som sker i en frenetisk takt, och med globala frågor inklusive matsvinn, klimatförändringar i kombination med konsumenternas krav på hälsosäkerhet, spårbarhet och transparens, mot ett föränderligt politiskt landskap, som att höja tullarna i USA, industrin är mogen för omvandling.

Alexandria har gjort en rad agtech-investeringar hittills, inklusive Benson Hill BiosystemsEnare, Cibus, EpiBiome och AgriMetis.

Artikelkälla: AgFunder News 

Lär dig mer om Triangelregionens Agtech-industri